image
  • 2 Kasım 2021

Judit Polgar Kimdir?

Doğum: 23 Temmuz 1976 Budapeşte, Macaristan
FIDE Ünvanı: Grandmaster
Federasyon: Macaristan
En Yüksek Derecelendirme: 2735 (Temmuz 2005)
Rating: 2675 (Ekim 2021)
Sıralama: 61 (Ekim 2021)

Tartışmasız tüm zamanların en büyük kadın satranç oyuncusu olan Judit Polgar, kadınların satrançta erkeklerle rekabet edemeyeceği fikrini tek başına çürütmüştür. Karşısında galibiyet aldığı sporcular arasında Dünya Şampiyonları Garry Kasparov, Anatoly Karpov, Boris Spassky, Vasily Smyslov, Veselin Topalov, Viswanathan Anand, Alexander Khalifman, Ruslan Ponomariov ve Rustam Kasimdzhanov yer alıyor.

Her şey babası Laszlo Polgar’ın dahilerin doğmak yerine yaratıldığını kanıtlamak amacıyla yaptığı bir deneyle başladı. Judit ve iki ablası evde eğitim görmüş ve hepsi zorlu oyunculara dönüşmüştü, ancak en küçüğü başarıya en aç olandı. 12 yaşına geldiğinde bir büyükustayı yenmişti ve o zamanki kadınlar Dünya Şampiyonu Maia Chiburdanidze’den daha yüksek puana ulaşmıştı. 1992’de 15 yaş 5 aylıkken en genç büyükusta olarak, Bobby Fischer’ın sahibi olduğu rekoru kırmış oldu ve 19 yaşında ilk 10’a girdi.

Judit’in satranç kariyeri 2004’te ve 2006’da çocuklarını dünyaya getirdikten sonra oyundan uzak kalmasıyla geçici olarak durdu. Judit, Ağustos 2014’te, sadece 38 yaşında, rekabetçi satrançtan emekli olmaya karar verdi, ancak bir satranç yazarı, yorumcu ve her şeyden önce organizatör olarak satrançta aktif olmaya devam etti. Kar amacı gütmeyen Judit Polgar Satranç Vakfı, eğitime odaklanmıştır ve her yıl Satranç Festivali’ni düzenlemektedir.